Do niedawna leasing kojarzył się wyłącznie z finansowaniem samochodu dostępnym dla firm. Dziś jest inaczej. Leasing konsumencki, czyli przeznaczony dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, cieszy się dużym zainteresowaniem. Czy rzeczywiście warto? Dowiedz się więcej.
Czym jest leasing konsumencki?
Leasing konsumencki jest formą finansowania samochodu, która umożliwia konsumentom (czyli osobom fizycznym nieprowadzącym firm) użytkowanie samochodu przez określony czas w zamian za regulowanie miesięcznych rat. Umowa leasingowa najczęściej wymaga wniesienia opłaty początkowej (czynszu inicjalnego). Niektóre firmy wymagają wpłacenia konkretnej kwoty (w ujęciu procentowym), inne dają klientom pewien wybór. Im wyższa wpłata na początku, tym niższa może być rata i kwota wykupu po zakończeniu finansowania.
Leasingobiorca może ponadto podjąć decyzję, czy pod koniec umowy zdecyduje się na wykup pojazdu za ustaloną sumę, czy zwróci go leasingodawcy.
Zasada działania leasingu konsumenckiego jest zbliżona do jego wersji przeznaczonej dla przedsiębiorców. Różnią się one przede wszystkim kwestiami podatkowymi, czyli możliwością włączania wydatków na leasing do kosztów uzyskania przychodów. Ta kwestia nie dotyczy osób prywatnych korzystających z leasingu konsumenckiego.
Jakie korzyści zapewnia leasing konsumencki?
Leasing konsumencki może być atrakcyjną opcją finansowania samochodu dla wielu osób. Dlaczego warto go wybrać? Co za tym przemawia?
- Leasing często wiąże się z niższymi miesięcznymi kosztami w porównaniu do tradycyjnego kredytu samochodowego.
- Leasing dla osób prywatnych zwykle wymaga mniejszej wpłaty początkowej w porównaniu do kredytu samochodowego. To oznacza, że można nabyć nowy samochód bez konieczności wydawania dużej kwoty na samym początku.
- Leasing konsumencki jest nieporównywalnie mniejszym obciążeniem finansowym dla domowego budżetu niż zakup auta za gotówkę. Nie trzeba oszczędzać przez kilka lat, aby pozwolić sobie na sfinansowanie wybranego modelu auta.
- Umowa leasingowa najczęściej może być zakończona na różne sposoby. Przykładowo Leasing konsumencki KINTO ONE w Toyota Leasing umożliwia wykupienie samochodu lub jego zwrot. To pozwala na dopasowanie warunków do własnych potrzeb.
- Leasing konsumencki jest bezpieczny – umowa leasingowa reguluje wszystkie najważniejsze kwestie związane z finansowaniem auta. Nie musisz się obawiać, że leasingodawca nagle zastosuje niezgodne z nią działania (np. zażąda zwrotu auta).
Firmy leasingowe oferują klientom wiele dodatkowych udogodnień. To może być opieka serwisowa (np. 100% pokrycia kosztów serwisu i wymiany opon do twojego auta, tak jak w Leasingu konsumenckim KINTO ONE w Toyota Leasing), czy dopasowanie wysokości raty do twoich możliwości. Oferta dla klientów indywidualnych jest szeroka i zróżnicowana, dlatego każdy znajdzie w niej opcję dla siebie.
Czy leasing konsumencki ma wady?
Warto mieć świadomość, że leasingobiorca nie staje się właścicielem pojazdu w trakcie trwania umowy. Pozostaje nim leasingodawca. To może stanowić pewien mankament dla osób, którym zależy na posiadaniu auta na własność. W takim przypadku lepiej może się sprawdzić kredyt samochodowy. On wiąże się z przeniesieniem własności na kupującego (choć bank może pozostać wpisany do dowodu rejestracyjnego).
Warto także zwrócić uwagę na zapisy w umowie dotyczące limitu kilometrów. Przeważnie podczas jej zawierania należy określić szacowany dystans, jaki ma się zamiar pokonać rocznie. Nie warto go zaniżać, bo przekroczenie limitu wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Leasingodawca może także wymagać wykupienia określonych rodzajów ubezpieczenia. Niektóre z nich (np. GAP) zabezpieczają interes także leasingobiorcy.
Leasing konsumencki samochodu pozostaje formą finansowania, która może być bardzo atrakcyjna dla osób chcących korzystać z nowego pojazdu bez konieczności wydawania dużej kwoty na jego zakup. Zdecydowanie warto ją rozważyć.
—
Artykuł sponsorowany