Inwestowanie w dobie cyfrowej. Stablecoin vs złoto fizyczne

Polacy coraz chętniej inwestują w złoto, które przez wielu ekonomistów uznawane jest za „bezpieczną przystań” w czasie niekorzystnych warunków gospodarczych na globalnym i lokalnych rynkach. Warto jednak wiedzieć, że prócz złota fizycznego w postaci sztabek złota i monet bulionowych w złocie, dostępne są również rozwiązania cyfrowe. Mowa o kryptowalutach opartych na złocie. Czy to one są przyszłością w inwestowaniu? A może lepiej skoncentrować się na metalach szlachetnych w materialnej formie? 

Kryptowaluta w złocie – czym jest i czy wygrywa ze złotem fizycznym? 

Kryptowaluty w złocie to inaczej stablecoiny. Różnią się one od standardowych kryptowalut tym, że powiązane są ściśle z aktywem rezerwowy – „stabilnym”, czyli sprawdzonym, zrozumiałym dla wszystkich i użytkowanym na całym świecie. Stablecoiny to zatem cyfrowe waluty powiązane np. z dolarem amerykańskim czy właśnie z fizycznym złotem inwestycyjnym. Po co powstał taki twór? 

Stablecoiny zostały zaprojektowane z myślą o zwiększaniu bezpieczeństwa inwestycyjnego. Uszczegóławiając, mają one na celu zmniejszenie zmienności w stosunku do kryptowalut niezabezpieczonych innymi aktywami. Dzięki nim pieniądz cyfrowy doskonale dostosowuje się do wszystkich codziennych transakcji – połączenie stabilności tradycyjnych aktywów z elastycznością aktywów cyfrowych okazało się trafnym pomysłem. Czy na tyle trafnym, by przekonać inwestorów to wyboru kryptowalut w złocie zamiast złota fizycznego? 

ODPOWIEDŹ: Złoto fizyczne nie jest „zagrożone” przez pojawiające się na rynku stablecoiny. Mimo ich zalet – np. łatwość zakupu, niski koszt obrotu i możliwość pasywnego zarabiania na złocie – nie są one w 100% bezpieczne. Jak każdy cyfrowy zasób, również i kryptowaluty w złocie podatne są na ataki hakerów. 

Złoto fizyczne – skąd bierze się bezpieczeństwo inwestowania w sztabki? 

Zasady działania kryptowalut i stablecoinów nie są dla wszystkich jasne. W dużej mierze nie służą one do ochrony kapitału, lecz do jego pomnażania, a także do szybkiego, prostego i przejrzystego wykonywania różnych transakcji. Ich użycie wymaga zrozumienia zasad panujących na cyfrowym rynku. Między innymi dlatego jeszcze przez wiele lat takie rozwiązania nie zastąpią tradycyjnych form inwestowania. Złoto fizyczne to bowiem sprawdzony sposób na zabezpieczenie kapitału przed inflacją. Inwestycja w kruszce to również skuteczna dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Skąd jednak bierze się bezpieczeństwo lokowania zasobów w sztabkach złotych i złotych monetach bulionowych? Oto kilka powodów: 

  • Złoto jest uznawane za doskonałe zabezpieczenie przed inflacją, ponieważ  posiada zdolność utrzymywania wartości podczas kryzysów finansowych. Ceny złotych monet i sztabek zwykle rosną w okresach spadku siły nabywczej dolara. 
  • Eksperci twierdzą, że złoto ważne jest przy dywersyfikacji portfela inwestycyjnego m.in. w czasach politycznej destabilizacji. Inwestowanie w złoto polecane jest również w czasach spadków na rynkach akcji. 
  • Portfele inwestycyjne zawierające złoto charakteryzują się wyższą stopą zwrotu. 
  • Wartość złotego surowca została zachowana na przestrzeni czasu, a obecnie trend wzrostowy zmierza ku historycznemu rekordowi. 
  •  Złoto to metal szlachetny, którego zasoby światowe skończyć mogą się nawet w 2100 roku. Wpływa to na popyt i podaż – utrzymują się one na poziomie, sprzyjającym wzrostom wartości złota w ujęciu długoterminowym. 
  • Złoto w postaci sztabek czy monet bulionowych łatwo można sprzedać w skupie złota, zyskując szybką gotówkę. 
  • Złoto jest trudne w podrobieniu: zarówno złote monety, jak i szczerozłote sztabki lokacyjne zawierają liczne elementy identyfikacyjne. Złoto sprzedawane m.in. w Polsce pochodzi tylko z rafinerii i mennic zrzeszonych w prestiżowej organizacji LBMA. 
  • Producentami złota są mennice i rafinerie kontrolowane przez rządy danych państw. Wpływa to na bezpieczny obrót kruszcami. 

 

Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *